15 miliónov eur pôjde na finančné zabezpečenie EHMK 2026

Na zabezpečenie projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 v Trenčíne by mal štát prispieť sumou 15 miliónov eur. Alokácia sa má vyplácať postupne, v roku 2023 sa na náklady, súvisiace s prípravou a organizáciou podujatia, navrhuje vyčleniť zo štátneho rozpočtu 800.000 eur. Vyplýva to z návrhu na finančné zabezpečenie projektu EHMK – Trenčín 2026, ktorý Ministerstvo kultúry (MK) SR vo štvrtok predložilo do medzirezortného pripomienkového konania (MPK).

Rezort pripomína, že na finančnej účasti sa okrem vlády SR podieľajú aj Európska únia, Trenčiansky samosprávny kraj, mesto Trenčín i sponzori. Zdroje na prevádzkové výdavky sa odhadujú na približne 30,5 milióna eur. “Najväčší predpokladaný podiel prostriedkov zo štátneho rozpočtu bude vyčlenený na kultúrny program s prínosom pre obyvateľov mesta a regiónu, ale aj zahraničných turistov,” dodáva rezort.

Zdôrazňuje, že prínosy projektu EHMK a multiplikačné pozitívne efekty na rozpočet verejnej správy výrazne prevyšujú výdavky zo štátneho rozpočtu. Dokumentuje to na ekonomickej bilancii EHMK – Košice 2013.

“Prevádzkové náklady na kultúrny program boli vo výške 23,4 mil. eur, z toho verejné prostriedky dosahovali výšku 21,7 mil. eur. Len výdavky návštevníkov na ubytovanie, stravu, dopravu a nákupy v regióne boli odhadnuté na 30,8 mil. eur, upozorňuje rezort. “Konanie projektu generovalo priamo či nepriamo dodatočnú produkciu vo výške 167 miliónov eur, prostredníctvom čoho sa zvýšili príjmy zamestnancov pracujúcich na tejto produkcii o takmer 24 miliónov eur a na pracovnom trhu vzniklo skoro 1500 pozícií pre plný pracovný úväzok,” dodal rezort.

Poukazuje tiež na to, že fínske Oulu, ktoré bude v roku 2026 druhým mestom s titulom EHMK, dostalo od fínskej vlády alokáciu v hodnote 20 mil. eur, maďarská vláda pre EHMK Veszprém-Balaton 2023 schválila 57,3 mil. eur.

zdroj: Square Trenčín

zdroj: TASR

Total
8
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts