Autobusoví prepravcovia získajú náhradu za obrovské straty: Suma je ohromujúca!

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) doplatí zmluvným prepravcom zabezpečujúcim prímestskú autobusovú dopravu (SAD Trenčín, SAD Prievidza) za posledný štvrťrok minulého roka celkovo 4,48 milióna eur. Vyplatenie náhrady preukázanej straty schválili na svojom pondelkovom zasadnutí poslanci Zastupiteľstva TSK.

Ako informoval vedúci odboru dopravy Úradu TSK Radovan Hladký, preukázaná strata z poskytovania služieb vo verejnom záujme v prímestskej autobusovej doprave za rok 2022 bola v prípade SAD Prievidza 11,41 milióna eur, v prípade SAD Trenčín 20,57 milióna eur.

Za prvé tri štvrťroky zaplatil TSK v minulom roku mesačné preddavky 9,95 milióna eur (SAD Prievidza) a 17,55 milióna eur (SAD Trenčín). Do konca júla tak musí TSK doplatiť SAD Prievidza viac ako 1,46 milióna eur a SAD Trenčín takmer 3,02 milióna eur.

Výšku preukázanej straty podľa neho ovplyvnil najmä rast cien pohonných látok o asi 42 percent (2,5 milióna eur), vyššie náklady na opravy (334.000 eur), na mzdy (takmer 800.000 eur), ako aj ostatné náklady.

V minulom roku stúpli v porovnaní s rokom 2021 tržby z cestovného o 1,96 milióna eur, zmluvní prepravcovia prepravili v minulom roku o takmer 3,5 milióna osôb viac. Tržby a počty cestujúcich sú však stále nižšie ako v období pred pandémiou.

ilustračný obrázok: sadtn.sk

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts