Čipy občianskych preukazov budú po novom obsahovať naše odtlačky prstov aj fotky

Čakajú nás novinky spojené s občianskymi preukazmi – už od roku 2008 Slovenská republika vydáva cestovné pasy v biometrickej podobe a aktuálne bude toto možné aj v prípade občianskych preukazov.

Ako to bude fungovať? Do čipu, ktorý sa nachádza v preukaze budú umiestnené odtlačky prstov a taktiež aj podoba tváre. To všetko bude vo forme biometrických údajov.

Pre tých, ktorí by mali strach, že vaše údaje budú súčaťou databázy ministerstva vnútra, tak vás môžeme ubezpečiť, že to pravda nie je. Fungovať to bude takýmto spôsobom – v momente, ako držatešovi bude doklad vydaný, odtlačky pristov budú z databázy vymazené. Tento systém je nastavený európskym nariadením, ktoré hovorí o tom, že tvorba databáz odtlačkov nie je možná.

V rámci zákona o cestovných dokladoch pribudnú ešte aj ďalšie novinky. Prvou je to, že ak sa rozhodnete požiadať o cestovný pas, tak v rámci žiadosti už nebudete musieť uvádzať adresu pobytu. No a druhou je skutočnosť, že občania, ktorí majú viac ako 15 rokov, ale zároveň menej ako 18, budú mať možnosť predkladať súhlas rodiča či zákonného zástupcu bez potreby notárskeho overenia.

zdroj: unsplash

zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Total
0
Shares
Related Posts