Dobrovoľní hasiči si pripomenuli storočnicu Zemskej hasičskej jednoty

Dobrovoľní hasiči z celého Slovenska si v sobotu v Trenčíne pripomenuli 100. výročie založenia Zemskej hasičskej jednoty, predchodkyne Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky (SR).

Prezident dobrovoľnej požiarnej ochrany SR Pavol Ceľuch zdôraznil, že za sto rokov sa zmenilo veľa vo vzťahu k hasičom, v ich technickej vybavenosti a organizovanosti. “Ale vo vzťahu k nešťastiu sa nezmenilo nič. Rovnaké tragédie postihovali ľudí predtým aj teraz. Štyri roky po prvej svetovej vojne našli ľudia odvahu a založili Zemskú hasičskú jednotu. Aby mali pravidlá, predpisy, aby mohli hasiť a pomáhať tým, ktorí pomoc potrebujú. V tomto pokračujeme,” povedal Ceľuch.

zdroj: TSK

Podľa prezidenta Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Pavla Mikuláška prešla dobrovoľná požiarna ochrana za 100 rokov výraznými zmenami a dnes je plnoprávnym členom zasahujúcich jednotiek. “V ostatných rokoch výrazne vzrástla spolupráca dobrovoľných a profesionálnych hasičov. Dobrovoľné jednotky dostali techniku a výstroj, ktoré im patria a užívajú ich takmer s profesionálnou zručnosťou. Dostali sa na úroveň, kedy stoja bok po boku profesionálnych jednotiek. A každý deň zasahujú pri záchrane života, zdravia a majetku občanov,” skonštatoval Mikulášek.

zdroj: TSK

“Dúfam, že prvých 100 rokov Zemskej hasičskej jednotky a jej právnych nasledovníkov, je len časťou histórie. Verím, že táto organizácia má pred sebou ďalšie storočie, kedy bude prosperovať, pomáhať všetkým, ktorí pomoc práve potrebujú. Tak, ako je to napísané na vašich zástavách – Bohu na slávu, blížnym na pomoc,” dodal prezident HaZZ.

zdroj: TSK

zdroj: TASR

Total
10
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts