Jediné detské mestečko na Slovensku sa nachádza v Zlatovciach v Trenčíne!

Jediným detským mestečkom na Slovensku v Zlatovciach v Trenčíne previedli v sobotu návštevníkov. Workshop spojený s komentovanou prehliadkou národnej kultúrnej pamiatky (NKP) pripravilo občianske združenie For maat. Záujemcom chceli sprostredkovať modernú architektúru a výtvarné umenie. Informovala o tom Jana Gombiková z občianskeho združenia.

Areál vyhlásili za NKP len pred pár rokmi. Podľa architekta a sprievodcu Júliusa Brunu je na Slovensku jedinečný. Z pôvodne plánovaných šiestich detských mestečiek zrealizovali iba ten v Trenčíne. “Tento systém umožnil atomizovať obrovské detské domovy, kde bolo 200 detí v podstate ako na internáte. Vytvoril hniezda, kde si rodiny žili v usporiadaní, skutočná rodina s dvoma, troma deťmi sa starala o ďalších 12 až 14 detí, ktoré prišli z celého Slovenska. Tento model trval až do roku 2005, keď sa morálne opotreboval, chýbali totiž rodiny, ktoré by boli ochotné takú náročnú prácu robiť za tých podmienok, aké boli,” priblížil Bruna.

Architektonicky predstavuje areál fínsky model bývania v obklopení zelene. Každý objekt má svoje átrium, majú spoločné námestie. Ide o relatívne nízke pavilóny. Deti sa v bunkách vyznali za pomoci rôznych charakteristických umeleckých diel, ktoré tvorili orientačnú mapu. “Každé dieťa vedelo, ja bývam u líšky, ja u zajačika, ja u Jánošíka. Národný umelec Ignác Bizmayer vytvoril 16 takýchto krásnych keramických reliéfov, ktoré však už podľahli zubu času,” uviedol sprievodca.

Ako dodal, v súčasnosti je iniciatíva detského mestečka nájsť riešenie, ako tieto diela opraviť alebo nahradiť replikami.

zdroj: FB/Blue Sky – Letecké zábery

zdroj: TASR

Total
11
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts