Krach v Košiciach? Máme vyjadrenie primátora mesta Trenčín Richarda Rybníčka!

Pokiaľ košické mestské zastupiteľstvo neschváli do nového roka zvýšenie daní a poplatkov, mesto bude smerovať do nútenej správy. Myslí si to prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček, ktorý to uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Košiciach.

Spolu s košickým primátorom Jaroslavom Polačekom reagoval na situáciu, keď mestu chýba v rozpočte na budúci rok 44 miliónov eur. Zvyšovanie daní a poplatkov je podľa Rybníčka pri výpadku príjmov z podielových daní, nových kompetenciách miest a nárastu výdavkov, chýbajúcich kompenzáciách zo strany štátu a inflácii nevyhnutné. Košickí poslanci majú o opatreniach rokovať 12. decembra.

“Ak v Košiciach mestské zastupiteľstvo neschváli žiadne zvýšenie dane z nehnuteľností a ďalšie návrhy, som presvedčený, že mesto bude môcť škrtať koľko len bude chcieť na budúci rok, nezvládne to a pôjde do nútenej správy,” povedal Rybníček. Poukázal pritom aj na záväzky mesta pri splácaní úverov bankám, pričom spomenul aj zadlženie mesta Trenčín, keď sa v roku 2010 stal jeho primátorom. Pol roka sme nekosili, nestriekali fontány, nesvietilo sa, pretože nám neverili ani banky, odmietli nám požičiavať, nemali sme peniaze na nič. Potom sme sa dokázali nejakým spôsobom z toho vyhrabať, ale bolo to drastické a ja to Košičanom a Košičankám neželám,” povedal.

Rybníček ako primátor ďalej potvrdil, že Trenčín má schválené poplatky za vývoz odpadu, ktoré sú na úrovni nákladov. Doplácanie piatich miliónov eur na likvidáciu odpadu zo strany mesta Košice na budúci rok v prípade neschválenia zvýšeného poplatku označil za “neefektívne a šialené, zlé politické rozhodnutie”. Apeloval na nájdenie dohody medzi košickým poslancami a primátorom. “Pokojne zvýšte dane, choďte do provizória a rozprávajte sa o tom, ako budete narábať s rozpočtom, ale máte čas len do 15. decembra. Ak sa toto nestane, úprimne mi to bude ľúto, ale nezvládnete tú situáciu, som o tom hlboko presvedčený,” dodal.

ilustračný obrázok: Richard Rybníček

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts