Moderná diagnostika v kraji: Stena umožňuje dynamické röntgenové obrazy!

Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach má k dispozícii novú rádiodiagnostickú sklopnú stenu. Diagnosticko-terapeutický prístroj zakúpila z fondov Európskej únie v rámci projektu zmierňovania dopadov pandémie COVID-19. Je jediným svojho druhu v Trenčianskom kraji.

“Prístroj je výnimočný tým, že sa na ňom dajú robiť komplexné vyšetrenia, či už gastrointestinálneho traktu alebo ciev. To znamená, diagnosticko-terapeutické vyšetrenia. Pacienta tak diagnostikujeme, nájdeme chybu a dokážeme ju opraviť,uviedol primár rádiodiagnostického oddelenia a námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť Richard Zachar.

Rádiodiagnostická stena podľa neho umožňuje robiť dynamické vyšetrenia v reálnom čase. “Pri röntgene ide o statickú snímku, tu máme röntgenový obraz v pohybe. Môžeme si pacienta polohovať, natáčať takmer o 360 stupňov, ako to lekár, ktorý vyšetruje, potrebuje k zobrazeniu orgánového systému,” priblížil.

Zariadenie nemocnici chýbalo sedem rokov, keďže predchádzajúci prístroj sa pokazil, nedalo sa ho už opraviť a 500.000 eur na zakúpenie nového zdravotnícke zariadenie nemalo, spomenul riaditeľ nemocnice Peter Glatz.

Bojnická nemocnica získala v rámci výzvy nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 1,6 milióna eur, celkové náklady boli viac ako 1,7 milióna eur, spoluúčasť financoval Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), vyčíslil predseda TSK Jaroslav Baška s tým, že sklopná stena stála tretinu z celkových nákladov.

ilustračný obrázok: archinfo

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts