Na Európske hlavné mesto kultúry – Trenčín 2026 má štát poskytnúť 15 miliónov eur

Na zabezpečenie projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2026 v Trenčíne má štát prispieť sumou 15 miliónov eur. Alokácia sa bude vyplácať postupne, v roku 2023 sa na náklady súvisiace s prípravou a organizáciou podujatia navrhuje vyčleniť zo štátneho rozpočtu 800.000 eur. Vyplýva to z návrhu na finančné zabezpečenie projektu EHMK – Trenčín 2026, z dielne Ministerstva kultúry (MK) SR, ktorý v stredu schválila vláda.

Rezort pripomína, že na finančnej účasti sa okrem vlády SR podieľajú aj Európska únia, Trenčiansky samosprávny kraj, mesto Trenčín i sponzori. Zdroje na prevádzkové výdavky sa odhadujú na približne 30,5 milióna eur. “Najväčší predpokladaný podiel prostriedkov zo štátneho rozpočtu bude vyčlenený na kultúrny program s prínosom pre obyvateľov mesta a regiónu, ale aj zahraničných turistov,” dodáva rezort.

“Prevádzkové náklady na kultúrny program boli vo výške 23,4 milióna eur, z toho verejné prostriedky dosahovali výšku 21,7 milióna eur. Len výdavky návštevníkov na ubytovanie, stravu, dopravu a nákupy v regióne boli odhadnuté na 30,8 milióna eur,upozorňuje rezort. “Konanie projektu generovalo priamo či nepriamo dodatočnú produkciu vo výške 167 miliónov eur, prostredníctvom čoho sa zvýšili príjmy zamestnancov pracujúcich na tejto produkcii o takmer 24 miliónov eur a na pracovnom trhu vzniklo skoro 1500 pozícií pre plný pracovný úväzok,” dodal rezort.

zdroj: FB/Trenčín 2026

zdroj: TASR

Total
7
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts