Na Trenčianskom hrade začali s impregnáciou drevených šindľov ľanovým olejom

Trenčianske múzeum v Trenčíne začalo s údržbou drevených šindľov na strechách objektov Trenčianskeho hradu. Ochranným impregnačným náterom ošetria šindle na strechách 5. brány, letnej veže, delovej bašty, mlynskej veže, kaplnky, južného opevnenia a na streche Kostnice (Karner sv. Michala). Informoval o tom riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko.

“Ide o sedem objektov, na ktorých sa v rokoch 2019/2020 menili šindle. Po dvoch rokoch je nutné strechy očistiť a obnoviť náter. Použijeme na to ľanový olej, ktorý bol používaný na ošetrenie drevených striech aj v minulosti. Chceme sa vyhnúť chybám z minulosti, kedy sa šindľové strechy nečistili, a tak rýchlejšie degradovali,” priblížil Martinisko.

Strechy všetkých objektov podstúpili v rokoch 2019 – 2020 kompletnú rekonštrukciu a výmenu drevených šindľov za viac ako 110.000 eur. S cieľom zachovať čo najdlhšiu životnosť drevenej strechy je podľa neho potrebné v stanovených cykloch drevený šindeľ impregnovať.

Celkovo sa očistí a ošetrí viac ako 900 štvorcových metrov šindľov s celkovou výškou investície v hodnote 11.150 eur. Investícia je hradená z vlastných zdrojov Trenčianskeho múzea v Trenčíne.

zdroj: J. Dovičin

zdroj: TASR

Total
6
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts