OPONA PADLA: Kto to bol Matúš Čák? Osobnosť dejín alebo krutý despota?

Včerajší deň bol pre Trenčiansky hrad významný – už naposledy padla pomyselná opona za predstavením Prekliaty pán.

Jednalo sa o veľkolepý príbeh o Matúšovi Čákovi. Otázkou však je – kto to vlastne bol? Jednalo sa o osobnosť slovenských dejín – rytiera, o ktorom sa povesti šírili široko ďaleko. Avšak čo s obrátenou stranou mince? Nejednalo sa náhodou aj o despotu, ktorého duša bola prekliata, pričom sa neštítil ani krutých činov, ako je napríklad vražda?

Pravdou je, že jeho osobnosť bola vskutku kontroverzná. Svedčí o tom aj skutočnost, že sa na jednej strane stal objektom poézie básnikov, no zároveň nenávideným mužom z pohľadu cirkvi či kráľov. Významná legenda, ktorej patrí naša krajská dominta sa dočkala ako chválospevu, tak i slov, z ktorých behá mráz po chrbte.

Bravúrna divadelná prehliadka na Trenčianskom hrade rozpovedala príbeh o tom, čo sa možno stalo a možno nestalo. V predstavení si zaúčinkovalo až 20 umelcov, ktorí vás niekoľko víkendov svojim talentom prenášali do čias, ktoré sú aktuálne pochované pod rúškom histórie.

Podujatie sa tešilo náramnému úspechu, ktorý okrem talentovaných umelcov doplanila aj neprekonateľná hradná atmosféra. Tešíme sa na ďalšie kultúrne zážitky, ktoré nás prenesú či už do časov minulých alebo budúcich!

zdroj: Trenčiansky hrad

zdroj: FB/Trenčiansky hrad

Total
14
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts