Po novom nás používanie telefónu môže stáť pokojne aj vodičák

Novela zákona o cestnej premávke prináša viacero zmien, v dôsledku ktorých môžu kruto zaplakať peňaženky vodičov, ktorí sa na cestách správajú nevhodným spôsobom.

Čo všetko sa mení?

Obsluhovanie telefónu bez systému „voľné ruky“ počas vedenia vozidla bude patriť medzi závažné porušenia cestnej premávky. Menia sa tu aj výšky blokových pokút, ktoré sa vyšplhajú na 150€, pričom v riadnom správnom konaní pôjde až o 300€. Dôležitým faktom je aj to, že za takéto konanie bude možné uložiť aj úplný zákaz činnosti.

Poznáte niekoho, kto neustále prekračuje maximálnu povolenú rýchlosť alebo vy sami patríte medzi týchto ľudí? Pozor, môže vás to vyjsť takisto draho! Novela hovorí o tom, že ak budete opakovane prekračovať rýchlosť (v rámci obce minimálne o 50km/h, mimo nej 60km/h), tak sa toto konanie taktiež bude radiť medzi závažné porušenie pravidiel cestnej premávky. V tomto prípade vám môžu byť nariadené rôznorodé opatrenia, medzi ktoré možno zaradiť napríklad preskúšanie odbornej spôsobilosti, skúmanie zdravotnej či psychickej spôsobilosti a v neposlednom rade aj doškoľovací kurz v autoškole.

Mení sa aj vek na získanie vodičského oprávnenia určitej skupiny, a to nasledovne:

  • C a CE sa posúva z 21 rokov na 18 rokov,
  • D a DE zas z 24 na 21 rokov.
Ilustračný obrázok: FB/Polícia SR

Total
9
Shares
Related Posts