“Archeológovia Trenčianskeho múzea v Trenčíne robia výskum v podzemnej krypte v Panskej kaplnke medzi Matúšovou vežou a Zápoľských palácom, ktorá bola desaťročia zasypaná sutinami,” informuje Trenčiansky samosprávny kraj na svojej webovej stránke.
“Začali sme architektonický výskum tak symbolicky, presne na 600-sté výročie, kedy Barbora Celjská nadobudla hrad do vlastníctva,” povedal vedúci výskumu archeológ Juraj Malec z Trenčianskeho múzea v Trenčíne.
“Gotickú kaplnku nechala postaviť spomínaná majiteľka hradu pri prestavbách v 15. storočí, neskôr, v 16. storočí, ju prestavali Zápoľskí a potom v 17. storočí Ilešháziovci,” pokračuje kraj.
“Nevieme presne kedy kaplnku dostavali, ale vieme, že približne 350 rokov fungovala až do veľkého požiaru v roku 1790,” vysvetlil Malec.
“Archeológ priblížil, že v 50-tych rokoch 20. storočia prebiehal v priestore kaplnky archeologický prieskum, kedy si poctivo evidovali technický denník z fotografiami. Ale potom boli informácie o stave kaplnky čoraz sporadickejšie a priestor bol zanedbávaný až do stavu, kedy bol zasypaný stavebným odpadom v 80-tych rokoch,” dodala župa.
zdroj: TSK
zdroj: tsk.sk