Trenčianske múzeum investovalo minulý rok do pamiatok viac ako 500 000 eur

Trenčianske múzeum v Trenčíne v minulom roku zrealizovalo, respektíve začalo s investíciami do pamiatok vo svojej správe v hodnote viac ako 500.000 eur. Financie smerovalo do múzea v Novom Meste nad Váhom, Draškovičovho kaštieľa v Čachticiach či na Trenčiansky hrad. Informovala o tom hovorkyňa múzea Katarína Špačková.

“Významná rekonštrukcia priestorov sa uskutočnila od januára do augusta 2022 v Podjavorinskom múzeu v Novom Meste nad Váhom. Na objekte bola opravená vonkajšia fasáda, kompletne vymaľované vnútorné priestory, zmodernizovaná kotolňa a osadená nová drevená ochodza,” spomenula Špačková.

Vlani v septembri múzeum podľa nej zabezpečilo rekonštrukciu strechy na budove tzv. hladomorne, ktorá je pamiatkovým objektom Trenčianskeho hradu. “V rámci rekonštrukcie došlo k odstráneniu a likvidácii starého dreveného šindľa, výmene latovania, montáži novej strešnej krytiny a jej náteru prírodným materiálom. Projekt rekonštrukcie v hodnote 48.000 eur podporilo Ministerstvo kultúry SR z dotačného programu Obnovme si svoj dom,” konkretizovala.

V októbri na Trenčianskom hrade odborníci realizovali výškové práce na strechách piatej brány, letnej veže, delovej bašty, mlyna, kaplnky a tiež na streche Kostnice. “Strechy všetkých týchto objektov podstúpili v rokoch 2019 a 2020 kompletnú rekonštrukciu a výmenu drevených šindľov v celkovej výške investícií viac ako 110.647 eur. S cieľom zachovať čo najdlhšiu životnosť drevenej strechy bolo potrebné ich ošetriť ľanovým olejom, ošetrilo sa tak viac ako 900 štvorcových metrov strešnej krytiny,” priblížila Špačková. Túto investíciu v hodnote 11.150 eur hradilo múzeum z vlastných zdrojov.

Koncom minulého roka začalo múzeum s rozsiahlou výmenou bleskozvodov na Trenčianskom hrade, ktorá potrvá aj v tomto roku. “Investícia v hodnote 482.921 eur je nevyhnutnou pre kolaudovanie zrekonštruovaných objektov hradu, ktoré sa začali ešte v 70. rokoch 20. storočia. Aj túto nákladnú položku financuje Trenčianske múzeum v Trenčíne z vlastných zdrojov,” doplnila hovorkyňa.

zdroj: Slovenský cestovateľ

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts