Trenčiansky kraj má zásadné výhrady k návrhu rozdelenia nemocníc

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) má zásadné výhrady k návrhu nového rozdelenia nemocníc, ktorý zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Informovala o tom hovorkyňa TSK Lenka Kukučková.

Nové rozdelenie nemocníc je podľa nej pripravené “od stola” a nezohľadňuje nepriaznivú situáciu v dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti v TSK. Kraj dlhodobo poukazuje na deficit akútnych lôžok v špecializačných odboroch anestéziológia a intenzívna medicína, vnútorné lekárstvo a infektológia, čo sa výrazne prejavilo počas pandémie ochorenia COVID-19.

“V kraji nám chýbajú aj chirurgické a traumatologické lôžka, nedisponujeme žiadnym vysokošpecializovaným pracoviskom v odboroch kardiochirurgia, neurochirugia, klinická onkológia, chýbajú nám psychiatrické lôžka, nedisponujeme žiadnou psychiatrickou liečebňou, psychiatrickou nemocnicou ani centrom pre liečbu drogových závislostí. Občania TSK si môžu pripadať ako občania nižšej kategórie,” doplnila hovorkyňa.

Máme len dve nemocnice druhej úrovne (NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach a NsP Považská Bystrica) a iba jednu nemocnicu tretej úrovne (Fakultná nemocnica (FN) Trenčín). Je veľmi nepravdepodobné, že personál z menších nemocníc sa presunie do FN Trenčín, prípadne iných väčších nemocníc. Taktiež nikto z MZ SR neskúmal kapacitnú priepustnosť FN Trenčín, NsP Považská Bystrica a NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach, či sú pripravené a zvládnu ďalší prísun pacientov,” zdôraznila Kukučková.

Ako dodala, TSK bude žiadať preradenie nemocníc v Myjave a v Partizánskom do druhej úrovne nemocníc. Obe majú záujem o doplnkové a nepovinné programy pre vyššie úrovne nemocníc. Nemocnice v Bojniciach a v Považskej Bystrici majú záujem o doplnkové programy tretej úrovne nemocníc.

ilustračný obrázok: square trencin

zdroj: TASR

Total
7
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts