Trenčín získal svojho prvého mestského kurátora pre kultúru a verejný priestor

Trenčín je po Trnave druhým slovenským mestom, ktoré má mestského kurátora. Pozíciu kurátora na radnici obsadil Omar Mirza. Informovala o tom PR manažérka Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) Trenčín 2026 Mirka Gúčiková.

Komisia podľa nej vybrala Mirzu aj vďaka dlhoročným skúsenostiam s kurátorstvom, prehľadom v témach a problematike verejného priestoru. Zároveň jeho pridanou hodnotou boli komunikačné zručnosti. Budú mu nápomocné ako mediátorovi verejnej debaty o tom, ako má Trenčín vyzerať.

Úlohou mestského kurátora je úprava pravidiel pre reklamu, starostlivosť o umelecké diela a o vzhľad prvkov vo verejnom priestore. Mirza nastúpil ako mestský kurátor na začiatku októbra. Pôsobí na Útvare územného plánovania mesta Trenčín. Jeho prvou úlohou je manuál označovania prevádzok.

Mesto Trenčín zriadilo funkciu mestského kurátora ako súčasť systémových krokov v súvislosti s titulom EHMK 2026. “Minulý rok v rámci projektu Mesto pretvorené (ktorý je súčasťou EHMK) sme v Trenčíne mapovali stav verejných priestranstiev, analyzovali problémy a navrhovali riešenia,” uviedla projektová manažérka pre architektúru a verejný priestor v tíme Trenčín 2026 Lívia Gažová.

ilustračný obrázok: slovakia.travel

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts