V Trenčíne pribudne centrum krízovej intervencie – pomôže v oblasti samovrážd

Na Slovensku pribúdajú ľudia premýšľajúci nad samovraždou. Upozorňuje na to občianske združenie IPčko, ktoré na svojich linkách a v rámci krízových služieb pomoci v roku 2022 zaznamenalo 22,6-percentný nárast v téme Myšlienky na samovraždu. Prostredníctvom kampane #BODKOCIARKA a #SOMTU pripomína, že pomoc existuje.

IPčko upozorňuje, že počet samovražedných pokusov na Slovensku stúpa. “V prvom polroku roku 2022 nás ľudia v tejto súvislosti kontaktovali 8839-krát. V krízovom momente pokusu o samovraždu sa na nás obrátilo 1817 ľudí,” priblížil psychológ a riaditeľ IPčka Marek Madro. Upozornil, že samovražda jedného človeka je taká tragická udalosť, že zasiahne v priemere 135 ďalších ľudí – rodinu, blízkych, priateľov a okolie. “Najnovšie výskumy uvádzajú, že títo ľudia môžu byť rovnako ohrození samovraždou,” ozrejmil.

Informovanosť o možnostiach odbornej pomoci na Slovensku je podľa IPčka slabá. “Aj keď si myslím, že situácia sa pomaly zlepšuje. Sú však nedostatočne pokryté študentské poradenské centrá napríklad na vysokých školách. Preto na ministerstve uvažujeme o vytvorení systému rovesníckej študentskej podpory (tzv. buddy systém),” ozrejmila hlavná odborníčka pre psychológiu na MZ SR Katarína Jandová.

IPčko na pomoc a podporu ľudí so samovražednými myšlienkami vybudovalo mapu prvej psychologickej pomoci. Tvorí ju sieť ôsmich centier krízovej intervencie, ktoré sa nachádzajú v Bratislave, Trnave, Prešove, Košiciach, a Banskej Bystrici. Majú tiež pribudnúť nové v Žiline a Trenčíne. “Psychologická pomoc spočíva v osobnom, bezplatnom a anonymnom stretnutí s človekom v hraničnej životnej situácii. Súčasťou centra je aj výjazdový Krízový intervenčný tím IPčko, ktorý prichádza osobne za človekom, ktorý chce ukončiť svoj život,” vysvetlilo IPčko.

zdroj: hotelscombined.com

zdroj: TASR

Total
2
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts