Vynovená trenčianska synagóga: Prvá etapa rekonštrukcie dokončená!

Po štyroch rokoch uzavreli v Trenčíne prvú etapu prác na rekonštrukcii židovskej synagógy. Vynovený interiér bude slúžiť ako koncertná sieň, výstavná miestnosť i pre potreby Židovskej náboženskej obce v Trenčíne. Informovala o tom predsedníčka Židovskej náboženskej obce v Trenčíne Oľga Hodálová.

Celkové náklady na rekonštrukciu interiéru synagógy sú 2,25 milióna eur, dva milióny získali z grantov EHP a Nórska, 250.000 eur investovala Židovská náboženská obec.

V interiéri sú nové siete, podlahové kúrenie, zreštaurované sú vzácne maľby na stenách a stropoch, vymenili okná na kopule. I keď niektoré práce v interiéri ešte pokračujú, synagóga už slúži verejnosti i trenčianskej Židovskej náboženskej obci.

“V ďalšej etape potrebujeme obnoviť severnú stenu synagógy, zreštaurovať schodiská, hore vytvoriť galerijný priestor, urobiť bezrámové okná a zvnútra obnoviť vitráže, opraviť fasádu a strechu, doplnila Hodálová s tým, že uzavreli partnerstvo s Európskym hlavným mestom kultúry Trenčín 2026 a veria, že financie sa podarí získať aj z tohto projektu.

ilustračný obrázok: visit trenčín

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts