Záchranári sa nenudili – v TSK pomáhali 79 ľuďom v dôsledku kolapsu z tepla

Zdravotnícki záchranári pomáhali v uplynulých dňoch takmer 700 pacientom, ktorí skolabovali z tepla. Najviac prípadov (112) bolo v Prešovskom kraji. Uviedla to hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Od pondelka 25. júla do utorka (2. 8.) záchranári zasahovali v súvislosti s vysokými teplotami pri celkom 695 prípadoch kolapsu. V Košickom kraji zaznamenali 102 prípadov, nasleduje Banskobystrický (93), Žilinský (87), Trenčiansky (79), Bratislavský (78) a Nitriansky (75) kraj. Najmenej prípadov bolo v Trnavskom kraji, a to 69.

Z celkového počtu ošetrených pacientov bolo 420 transportovaných do nemocnice. Najmladším ošetreným pacientom bolo sedemročné dievča v Prešovskom kraji, najstarším pacientom bol 98-ročný muž v Bratislavskom kraji.

Kolaps z tepla vzniká podľa Krčovej pri prehriatí organizmu a prejavuje sa zvýšenou telesnou teplotou, malátnosťou, bolesťami hlavy, závratmi. Môže sa pridať nevoľnosť až zvracanie a tiež krátkodobá porucha vedomia.

zdroj: TSK

zdroj: TASR

Total
1
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts