Zápas o financie: TN kraj platí prepravcom za minulý rok miliónové sumy!

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) doplatí zmluvným autobusovým prepravcom straty za služby vo verejnom záujme za minulý rok asi 2,8 milióna eur.

Ako informoval vedúci odboru dopravy Úradu TSK Radovan Hladký, Slovenská autobusová doprava (SAD) Trenčín preukázala za minulý rok stratu približne 21,9 milióna eur a SAD Prievidza viac ako 12 miliónov eur.

Neuhradená náhrada preukázanej straty po započítaní poskytnutých preddavkov z rozpočtu TSK za rok 2023 predstavuje sumu viac ako 1,9 milióna eur pre SAD Trenčín a približne 862.000 eur pre SAD Prievidza.

Výšku preukázanej straty podľa neho ovplyvnila najmä situácia spôsobená ekonomickou a finančnou krízou, nárastom cien takmer všetkých nákladových komodít o mieru inflácie, ktorá v minulom roku dosiahla úroveň 10,5%.

Vplyv na výšku straty mali aj vyššie ekonomicky oprávnené náklady na opravy a údržbu, mzdy a odvody, náklady na prevádzkovú a správnu réžiu a vyššie ostatné náklady. Naopak, znížili sa náklady na odpisy, na spotrebu pohonných látok, z dôvodu nárastu počtu cestujúcich boli vyššie tržby z cestovného (o 526.000 eur). Obe SAD prepravili v minulom roku o 708.000 cestujúcich viac.

ilustračný obrázok: SAD Trenčín

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts