Zo školákov v Trenčianskom kraji sa na mesiac stanú vedátori

Šesť škôl na území Trenčianskeho kraja realizuje mesačné informatívne meranie oxidu dusičitého NO2. Toto všetko sa deje za účelom zistenia miery znečistenia ovzdušia vplyvom dopravy v okolí škôl, pričom sa tomto meraní zúčastňujú aj samotní školáci.

Manažérka kvality ovzdušia pre Trenčiansky kraj sa k tomu vyjadruje nasledovne: “V rámci výzvy na meranie znečistenia ovzdušia oxidmi dusíka, ktorých zdrojom je prevažne doprava, sme sa so žiakmi zahrali na malých výskumníkov. Žiaci mali možnosť identifikovať na mapách a neskôr aj v teréne miesta vhodné na meranie. Na tieto miesta sme inštalovali pasívno-difúzne vzorkovače, určené na meranie znečistenia ovzdušia plynmi”.

“Vzorkovače sme umiestnili v dvoch lokalitách, jednu v zelenšej – čistejšej zóne, jednu v červenej, ktorá je z pohľadu dopravy frekventovanejšia. Budú tu po dobu štyroch týždňov, potom ich odinštalujeme a pošleme na analýzu do laboratória. Žiaci nám budú pomáhať so zaznamenávaním meteorologických parametrov, ktoré majú vplyv na výsledky týchto meraní,“ doplnila.

No a žiaci ktorých škôl sa stávajú vedátormi?

  • ZŠ Slatinská 3, Beluša
  • ZŠ Kpt. Nálepku 855, Nové Mesto nad Váhom
  • ZŠ s MŠ Malonecpalská, Prievidza
  • ZŠ s MŠ Slatina nad Bebravou
  • ZŠ s MŠ sv. Andreja-Svorada a Benedikta, Trenčín
  • ZŠ s MŠ Udiča

zdroj: TSK

zdroj: tsk.sk

Total
16
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts