69 obetí, ktoré boli nahé, bosé a so známkami mučenia – aj to súčasťou histórie Trenčína

Pred pár dňami sme vás informovali o skutočnosti, že uplynulo už neuveriteľných 77 rokov od doby, ako bol Trenčín oslobodený.

Túto udalosť si pripomenuli nielen občania Trenčína, ale aj hlava mesta v podobe primátora a takisto i poslanci mestského zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja, zástupcovia Ozbrojených síl SR, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, členovia Jednoty dôchodcov na Slovensku, Únie žien Slovenska či žiaci základných škôl.

zdroj: Mesto Trenčín

Viete však, čo bolo v súvislosti s touto tichou spomienkou predmetom udalostí našej minulosti?

V roku 1945 v ranných hodinách na naše územie vstúpilo oslobodzujúce vojsko. Postup týchto osloboditeľov bol spomalený nemeckými protiútokmi. Netrvalo však dlho a jednotkám sa podarilo vniknúť do mesta.

Nemecká strana začala ustupovať a zanechala po sebe pamiatku v podobe dvoch zničených mostov cez rieku Váh. Možno však povedať, že ráno o 8:00 bola časť Trenčína oslobodená. Mesto ešte nejaký čas podliehalo delostrelectvu a takisto mínometnej paľbe – posledné jednotky boli z tohto územia vyhnané presne 30.4.1945.

Tieto boje mali fatálne následky, obsahom ktorých je fakt, že padlo 1 380 vojakov rumunskej armády, 1 255 zo sovietskej armády a v neposlednom rade zahynulo aj 171 civilistov.

Brutálny pohľad sa naskytol v trenčianskej Brezine, kde bolo exhumovaných 7 hrobov. Nálezy boli šokujúce – nachádzalo sa tu 69 obetí (muži aj ženy), ktorí boli bosí, nahí a so známkami mučenia.

zdroj: Mesto Trenčín

zdroj: trencin.sk

Total
0
Shares
Related Posts