Jedinečná príležitosť: V Trenčianskom kraji sme sa mohli previezť vodíkovým vlakom

V rámci slovenských končín sa ocitol prvý osobný vlak, ktorý je poháňaný vodíkovým palivovým článkom – prišiel z Českej republiky.

Jedná sa o vlak, ktorého emisie sú nulové, je veľmi tichý a výfukové plyny pozostávaju iba z kondenzovanej vody a pary. Je špeciálny najmä v tom zmysle, že bol navrhnutý pre fungovanie na neelektrifikovaných tratiach, pričom umožňuje ako čistú, tak aj udržateľkú vlakovú prevádzku.

zdroj: TSK

Daniel Kurucz, riaditeľ spoločosti ALSTOM približuje celú vec týmito slovami:

„Vlak je poháňaný vodíkom, čo z neho robí tzv. úplné bezemisné vozidlo. Na svete je cez 70 takýchto vlakov, jazdia v Nemecku a v tomto roku by mali začať jazdiť aj v Taliansku, Francúzsku či Holandsku. Ten, ktorý tu dnes máme je úplne prvý vyrobený vlak tohto druhu. Veľmi som ho chcel priviezť do Českej a Slovenskej republiky, aby ho ľudia mohli vidieť a vyskúšať si”.

Trenčiansky kraj podporuje toto riešenie a budúcnosť v podobe využitia vodíka je pre ňu jasná. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že je členom Národnej vodíkovej asociácie Slovenska.

zdroj: TSK

Vyjadruje sa k tomu aj Gabriel Vlk, manažér pocesu projektového riadenia na Úrade TSK:

„Ako Zelená župa sa snažíme o to, aby znižovanie emisnej stopy napredovalo, či už v oblasti dopravy, správy budov, ale aj v ďalších oblastiach, v ktorých je to možné. V tomto máme aj podporu Národnej vodíkovej asociácie, s ktorou spolupracujeme na tom, aby sme vodík mohli využívať najmä v oblasti dopravy”.

zdroj: TSK

zdroj: tsk.sk

Total
0
Shares
Related Posts