Medzinárodná porota prišla do Trenčína! Porotcovia si pozreli mesto a zažili kultúru

V utorok 7. decembra 2021 zástupcovia medzinárodnej poroty, hodnotiacej slovenské mestá kandidujúce na Európske hlavné mesto kultúry 2026, videli Trenčín v jeho mnohých podobách. V najbližších dňoch rozhodnú, či mesto Trenčín získa titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.

Z Trenčianskeho hradu, cez synagógu, Posádkový klub, starý železničný most, galériu, Coffee sheep, skatepark až na sídlisko Juh. Taká bola cesta tímu Trenčín 2026 a medzinárodnej poroty.

Celá návšteva sa odohrala za prísnych pandemických opatrení. Pôvodná dĺžka návštevy sa skrátila z 8 na 4,5 hodiny, mnohé stretnutia prešli pre obmedzený počet osôb do online priestoru, osobné sa konali v obmedzenom režime.

„Cestu mestom sme naplánovali tak, aby sme porote predstavili kľúčové miesta programu našej kandidatúry ako napríklad Posádkový klub, železničný most, synagóga…“, vysvetľuje manažérka projektu Lucia Dubačová a dopĺňa: „Pokiaľ to pandemické opatrenia dovolili, prepojili sme tieto miesta aspoň s niektorými ľuďmi z Trenčína, trenčianskeho regiónu, Slovenska aj Zlína, na ktorých projekt Trenčín 2026 stojí. Lebo bez ľudí miestam chýba potenciál na zmenu, energia aj udržateľnosť do budúcnosti.“

Svoju cestu začali zástupcovia poroty na Trenčianskom hrade, kde ich privítal primátor Trenčína Richard Rybníček, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška a riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko. Výhľad z hradného nádvoria poskytol nielen rýchle zoznámenie sa s mestom, ale podľa tímu Trenčín 2026 bol aj skvelým miestom na rozprávanie sa o plánoch a cieľoch, ktoré mesto má.

foto: Juraj Majerský

Neskôr sa porota presunula do Posádkového klubu. Tam jednotlivé miestnosti obsadili umelci a kultúrni organizátori z Trenčína spolu s členmi programovej rady. Predviedli rôzne vizuálne ale aj performatívne umenie, hudobnú scénu, literatúru aj film. Porota su mohla vychutnať aj krátke pohybové divadlo herca Pavla Seriša a choreografky Petry Fornayovej na hudbu Bulpa.

Záver návštevy nebol v centre mesta ale práve na sídlisku Juh. Prečo?

Na sídlisku videli porotcovia krátke tanečné predstavenie. Za ním bol silný odkaz – Trenčín 2026 nechce kultúru prinášať len na námestia. Chce, aby kultúra v dostupnej forme prišla bližšie k ľuďom. Aj tam, kde bývajú.

Kedy zistíme, kto získa titul Európske hlavné mesto kultúry 2026?

V rámci druhého kola kandidatúry na Európske hlavné mesto kultúry 2026 zástupcovia poroty navštevujú tri slovenské mestá, ktoré sú vo finále. Na Mikuláša 6. 12. videli Nitru, v utorok 7.12. Trenčín a svoju cestu dokončili v stredu v Žiline. Všetkých finalistov čaká tento týždeň ešte obhajoba projektov pred porotou, finálny verdikt sa dozvieme v piatok 10.12. po 16.00 hodine. 

zdroj informácií: trencin.sk

Total
0
Shares
Related Posts