Trenčín bude Európskym hlavným mestom kultúry v roku 2026

Skvelá správa pre Trenčín! Získali sme titul Európske hlavné mesto kultúry 2026.

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky dnes krátko po 16. hodine oznámilo výsledky kandidatúry slovenských miest na titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 (EHMK 2026). V boji o tento titul sme sa ako Trenčín dostali do druhého kola, kde sme porazili mesto Žilina a Nitra.

V Trenčíne sa budú diať veľké veci! A nebude to len o kultúre.

Tím Trenčín 2026 počas kandidatúry vytvoril Bid Book (dokument) s názvom Cultivating Curiosity, čo v preklade znamená Pestovanie zvedavosti. Za tvorbou Bid Booku okrem samotných členov tímu stoja tisícky občanov, umelcov, konzultantov, združení a organizáci.

foto: square_trencin, Primátor R. Rybníček a tím Trenčín 2026 po vyhlásení výsledkov EHMK

„Projekt Európske hlavné mesto kultúry je ďalším článkom do mozaiky transformácie nášho mesta, ktorú sme začali pred jedenástimi rokmi. Titul nám dáva príležitosť plánované zmeny urýchliť a dokázať, že naše mesto aj región v sebe nosí obrovský potenciál stať sa moderným, otvoreným, európskym,” povedalprimátor Trenčína Richard Rybníček.

„Som veľmi hrdý na tím ľudí, ktorým som od začiatku veril, podporoval ich. Sú mimoriadne šikovní, talentovaní, obetaví, skvelí,“ dodal primátor.

Zdôraznil, že projekt je úspešný aj vďaka podpore partnerov – Trenčianskeho samosprávneho kraja, všetkých miest v regióne, Zlínskeho kraja, ministerstiev kultúry, obrany, zahraničných vecí, Trenčianskej univerzity A. Dubčeka a jednotlivcov z radov dobrovoľníkov i zástupcov firemného sektora. Ako kľúčový a silný moment primátor vníma práve prepojenie, úsilie a aktivitu širokého spektra organizácií a inštitúcií v regióne.

„Sme veľmi šťastní, dojatí, aj veľmi unavení. Dúfali sme, verili a teraz je to realitou. Ďakujeme vám všetkým, ktorí ste v procese kandidatúry venovali svoj čas, vedomosti a skúsenosti. Sme v tom spolu a ideme ďalej. Ďakujeme aj Nitre a Žiline, boli ste silnými súpermi, ktorí nás nenechali poľaviť. Sme vďační, že sme boli na tejto ceste spolu,” povedala manažérka projektu Lucia Dubačová.

„Sme pripravení začať s realizáciou programu Trenčín Európske hlavné mesto kultúry 2026 od januára 2022 pod hlavičkou neziskovej organizácie Kreatívny inštitút Trenčín (KIT). Od začiatku roka rozbehneme transparentné výberové konanie najprv na výkonného a umeleckého riaditeľa, neskôr aj na ďalšie pozície,” vysvetlila nasledujúce kroky L. Dubačová.

https://www.instagram.com/p/CXTqhjeqUYq/?utm_source=ig_web_copy_link

Čo znamená titul Európske hlavné mesto kultúry pre Trenčín?

Predovšetkým kultúra, financie, turizmus a nové pracovné miesta. Na kultúru a infraštruktúru spojenú s ňou v meste Trenčín by malo byť vyčlenených až 40 miliónov eur. Podľa Ministerstva kultúry Slovenskej republiky bude na projekt EHMK 2026 alokovaných 20 až 30 miliónov eur (EÚ). Zvyšné investície by mali byť realizované z rozpočtu mesta, VÚC a rôznych iných schém.

Bid Book je stostranová kniha.

Bid Book obsahuje program Trenčína ako Európskeho hlavného mesta kultúry. Zahŕňa nielen rok, kedy by Trenčín bol nositeľom titulu – teda rok 2026 ale aj obdobie príprav rokov 2021 až 2025. Program musí stáť na pevných nohách a byť udržateľný a realizovateľný. Preto prihláška obsahuje aj rozpočty, riadenie projektu, plány a riešenia pre obnovu a rekonštrukciu budov a verejných priestranstiev, Európske spolupráce, zapojenie organizácií a obyvateľov, vytvorenie ubytovacích kapacít, mediálne pokrytie smerom k občanom, Slovenska ale aj celej Európy.

Tím Trenčín 2026 sa riadi mottom: Rozvíjajme svoju zvedavosť a pomôžme Trenčínu vyrásť!

Správu ohľadom titulu EHMK 2026 budeme priebežne aktualizovať.

https://www.instagram.com/p/CXRL6uuK3Oc/?utm_source=ig_web_copy_link
Total
0
Shares
Related Posts