25 rokov šírenia múdrosti: Týždeň slovenských knižníc otvára nové kapitoly

Pod tradičným mottom Knižnice pre všetkých sa od 4. do 10. marca uskutočňuje 25. ročník Týždňa slovenských knižníc (TSK) 2024. Hlavný organizátor podujatia Slovenská asociácia knižníc (SAK) k nemu tento rok ešte pridala motto Každý je iný, spoločne sme silní. Celoslovenské podujatie má poukázať na synergiu a zdôrazniť spoluorganizovanie spoločných projektov a podujatí s inými organizáciami.

“Oslovujeme všetky generácie používateľov a zvyšujeme povedomie o knižniciach ako inštitúciách na všestranné využitie v každodennom živote spoločnosti. Chceme zdôrazniť, že slovenské knižnice kráčajú so súčasným vyspelým svetom. Pracujú s témami ako digitalizácia, umelá inteligencia, ale aj bezbariérovosť, dostupnosť informácií, vzdelávanie a boj proti dezinformáciám,” približujú organizátori TSK 2024, počas ktorého knižnice upriamia pozornosť na knihy, ktoré “napomáhajú rozvíjať funkcie reči, kognitívne schopnosti, ale aj pamäť, kritické myslenie, vyjadrovanie, úsudok, porozumenie a iné mozgové aktivity“. Organizátori najväčšieho podujatia v slovenskom knihovníctve ďalej podčiarkujú, že knihy nielen pomáhajú rozvíjať fantáziu, ale hoci “sú v súčasnosti potláčané používaním moderných technológií, aj napriek tomu by mali byť súčasťou domácností”.

Slávnostné otvorenie TSK sa uskutočnilo 4. marca vo výstavných priestoroch Západnej terasy Bratislavského hradu. Jeho súčasťou bolo otvorenie nových priestorov Parlamentnej knižnice na Severných hradbách Bratislavského hradu, interaktívna výstava aktivít knižníc na Slovensku, prezentácia vzdelávacích aktivít, propagácia kreatívnych dielní a digitálneho vzdelávania v knižniciach.

ilustračný obrázok: unsplash

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts