“Trenčín sa stane v roku 2026 Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK) a na renováciu kultúrnohistorických pamiatok v rámci EHMK 2026 sa dovedna vynaloží 34,3 milióna eur z nových eurofondov,” informoval o tom Trenčiansky samosprávny kraj na svojej webovej stránke.
“Časť týchto prostriedkov sa vyhradí aj na rekonštrukciu Trenčianskeho hradu ako jedného z hlavných dejísk programu v rámci EHMK Trenčín 2026. Župné Trenčianske múzeum upresňuje, že medzi renovovanými časťami hradu bude ranobaroková delostrelecká bašta na dolnom nádvorí zvaná Kavalier a pochádzajúca z druhej polovice 17. storočia. Slúžila na obranu hradu a tretej vstupnej brány. Rekonštrukčným zámerom bude oprava muriva, konzervácia muriva zo strany interiéru i exteriéru a obnovenie pochôdznej plošiny pre celkové sprístupnenie bašty návštevníkom. Nanovo vymurované budú charakteristické rukávové delové strieľne a pred nimi postavené drevené plošiny, na ktorých budú vystavené dobové repliky diel. Nový priestor Kavalieru sa bude využívať na výstavy, koncerty, prednášky, malé javiskové formy a exteriér poslúži ako nový vyhliadkový bod v areáli hradu. Rekonštrukcia bašty Kavalier prebehne v budúcom roku s predpokladaným výdavkom v sume 870 tisíc eur. Autori architektonického návrhu sú Peter Nižnanský a Adriana Zorvanová,” pokračuje.
“Okrem toho sa bude renovovať hradná Hodinová veža a hradbový múr. Hranolová veža so 6 podlažiami a ihlanovou strechou je jedným z prvých objektov, ktoré vítajú návštevníka na Trenčianskom hrade, v súčasnosti nie je do interiéru veže komfortný prístup a veža nie je pre návštevníkov prístupná. Cieľom obnovy je jej konzervácia a čiastočná rekonštrukcia a zároveň sprístupnenie 4 nadzemných podlaží pre účely muzeálnych expozícií. Projektový zámer ‘Obnova hodinovej veže a západného hradbového múru’ bude prebiehať v roku 2025 a predpokladané výdavky sú vo výške cca 1,23 milióna eur. Strážna veža s múrom začali vznikať v 14. storočí a od svojho počiatku mala strážnu a obrannú funkciu. Na jej najvyššom poschodí bol neskôr umiestnený hodinový stroj s ciferníkom Od požiaru hradu v 18. storočí chátrala, v 70. rokoch 20. storočia prešla pamiatkovou obnovou architekta Karola Chudomelku, na návrhy ktorého odkazuje plánovaná obnova. Autormi architektonického návrhu sú Peter Nižnanský a Marek Bulej. V rámci EHMK sa budú rekonštruovať aj ďalšie časti hradu, na hornom aj dolnom hrade. TSK pripravuje päť projektov vrátane týchto,” dodala župa.
zdroj: TSK
zdroj: tsk.sk