Finálny úsek: Nový most v Trenčianskom kraji má už blízko k dokončeniu!

“Plne v prevádzke by most, nazývaný miestnymi Malé Apollo, mohol byť už koncom leta,” informoval Trenčiansky samosprávny kraj na svojej webovej stránke.

“Základy mosta, tzv. mostovku, kompletizoval zhotoviteľ v areáli Správy ciest TSK Ilava na pravom brehu Vážskeho kanála. Pripravený oceľový kolos presúval žeriav so 72-metrovým ramenom,” pokračuje.

“Žeriav sme začali skladať v pondelok, priviezlo ho sem 43 kamiónov a montoval sa pomocou menšieho žeriavu. Oceľová konštrukcia má v tejto chvíli 132 ton, ide o rám vystužený oblúkom,“ vysvetlil projektant Ján Roman.

“Po položení konštrukcie na ložiská budú zabezpečené kontrolné merania, po nich zhotoviteľ začne realizáciu železobetónovej dosky, prefabrikátov, pribudnú zvodidlá, zábradlia a upraví sa niveleta prístupových ciest. Most bude oproti pôvodnému širší, po stranách pribudne chodník pre chodcov aj cyklistov,” konštatuje župa.

„Ide o projekt predbežne za 3 milióny eur s DPH, celú výstavbu zatiaľ financuje Trenčiansky samosprávny kraj zo svojho rozpočtu a z úverových zdrojov Rozvojovej banky Rady Európy. Požiadali sme o financie z Programu Slovensko, ak bude projekt schválený, 92-percent nákladov by mohlo byť uhradených z eurofondov. Most by mal byť odovzdaný do užívania verejnosti koncom leta. Teším sa, že po peripetiách s financovaním, výstavbou aj verejným obstarávaním, ktoré nám proces predĺžilo, sa obyvatelia Ilavy konečne dočkajú a most bude zaradený do užívania,“ povedal predseda TSK Jaroslav Baška.

zdroj: TSK

zdroj: tsk.sk

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts