Finančná odvaha: Vyrovnaný rozpočet a investície cez 154 miliónov eur na rok 2024!

Mesto Trenčín chce v budúcom roku hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom v celkovom objeme viac ako 154 miliónov eur. Návrh rozpočtu na budúci rok a programových rozpočtov na ďalšie dva roky schválili poslanci mestského zastupiteľstva.

Bežný rozpočet je navrhnutý s prebytkom 526.524 eur, schodok kapitálového rozpočtu počíta so sumou takmer 27,4 milióna eur. Vyrovnanosť rozpočtu zabezpečia finančné operácie – prevod financií z rezervného fondu (2,82 milióna eur), prijatie dlhodobého úveru (päť miliónov eur), čerpanie dlhodobého úveru (6,3 milióna eur) a úverov z Environmentálneho fondu na verejné osvetlenie (14,95 milióna eur).

Podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka sa návrh rozpočtu na rok 2024 pripravoval v čase neistej finančnej a politickej situácie vyplývajúcej zo zhoršujúceho sa stavu verejných financií, pokračujúcej inflácie a očakávaných parlamentných volieb.

Pri kapitálových výdavkoch počíta mesto s financovaním projektov za viac ako 83,4 milióna eur, čo je o 5,1 milióna viac ako v tomto roku. Najväčšie výdavky súvisia s projektom Európske hlavné mesto kultúry 2026. Do rozpočtu na rok 2024 sú presunuté investičné akcie z roku 2023, ktoré sa nestihli ukončiť či zrealizovať. Nové kapitálové výdavky budú financovať prioritne z nového úveru, ktorého výška je navrhnutá v objeme päť miliónov eur.

ilustračný obrázok: mmcite.com

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts