Fotografický svet z inej perspektívy: Nefotografie na pódiu v Trenčíne!

Skúsenosti slovenských fotografov s tým, čo sa im nepodarilo zachytiť, pretavili do autorskej divadelnej inscenácie s názvom Nefotografie. Divadlo K ju v sobotu (2. 12.) večer uviedlo v trenčianskom kultúrnom centre For Maat.

“Nefotografie sú participatívnym projektom divadla so slovenskými fotografmi. Tí pre novú inscenáciu napísali originálne texty o tom, čo nezachytili. Ide o spomienky na životné udalosti alebo niečo, čo formovalo ich pohľad na svet,uviedla režisérka a iniciátorka projektu Mária Piatriková. Ako podklad inscenácie poslúžilo 50 zozbieraných textov. Sú medzi nimi eseje, anekdoty či poézia. Texty sú podľa režisérky príkladom toho, ako rôznorodo sa dá pristúpiť k fotografii.

Autorská hra spracováva spomienky, obrazy a koncepty a pretvára ich do iných médií. Podľa Piatrikovej ide o tvar na pomedzí inštalácie a performancie, čo je druh akčného umenia. “Bola pre nás výzva, ako reagovať na toto médium. Pomohlo nám, že sme nepoužili žiadnu fotografiu,” priblížila. V predstavení sa vôbec nenarába s fotkou, pracuje sa s papiermi, vajíčkami, káblami, videom alebo so spätným projektorom. “Snažíme sa o fotografii premýšľať cez iné médium,” vysvetlila.

Súčasťou projektu Nefotografie bude aj publikácia, ktorú Piatriková v súčasnosti dopĺňa o texty ďalších autorov.

zdroj: FB/For Maat

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts