Krajský súd v Trenčíne rozhodol: Kauza výbuchu v bani sa bude prejednávať už 3. raz

Kauzou výbuchu v Bani Handlová sa bude po tretí raz zaoberať Okresný súd (OS) v Prievidzi. Rozhodol o tom ešte koncom marca na neverejnom zasadnutí Krajský súd (KS) v Trenčíne. Okrem iného navrhol, že ak súd obžalovaných uzná opäť vinnými, mal by zvážiť mimoriadne zníženie trestov.

KS v Trenčíne sa kauzou výbuchu opätovne zaoberal po odvolaní viacerých účastníkov konania. Rozsudok OS v Prievidzi z februára 2020 zrušil v celom rozsahu a vrátil mu vec s tým, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol, uviedla Andrea Vodičková z KS v Trenčíne.

“Odvolací súd okrem iného zistil, že napadnutý rozsudok je chybný pre nejasnosť jeho skutkových zistení, tiež preto, že sa súd prvého stupňa nevyrovnal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie a napadnutý rozsudok vykazuje chyby aj z toho dôvodu, že vznikli pochybnosti o správnosti skutkových zistení napadnutých výrokov, na ktorých objasnenie treba dôkazy opakovať alebo vykonať ďalšie dôkazy,” ozrejmila Vodičková.

V ďalšom konaní bude úlohou súdu prvého stupňa podľa nej nepochybne a určito na základe vykonaného dokazovania ustáliť, či obžalovaní spáchali skutky, ktoré sú im kladené za vinu. “Predovšetkým zistiť, či obžalovaní svojím konaním skutočne sťažili hasenie požiaru a ktoré skutočnosti sa reálne podieľali na vzniku samotného výbuchu,” priblížila s tým, že ak súdu v tomto smere nebudú stačiť dôkazy, ktoré doteraz vykonal a pre správne ustálenie skutkových záverov to bude nevyhnutné, môže si samosudca do konania pribrať ďalšieho znalca, za účelom podania znaleckého posudku.

ilustračný obrázok: google maps

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts