Na vrchole Magury vyrastie nová atrakcia: Kraj investuje takmer 620 tisíc eur!

Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) vybuduje na vrchole Magury vyhliadkovú vežu. S iniciatívou výstavby objektu prišli zástupcovia obce Poruba v okrese Prievidza. Dodávateľa prác hľadá krajská samospráva cez verejnú súťaž, náklady na výstavbu veže odhadla na takmer 620.000 eur.

Vyhliadkovú vežu chce TSK vybudovať v blízkosti vrcholového triangulačného bodu kóty Magura v nadmorskej výške 1141 metrov, v pohorí Strážovské vrchy, v podcelku Malá Magura, vo vzdialenosti približne 6,5 kilometra severozápadne od obce Poruba, priblížili vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Veža má stáť na pozemku vo vlastníctve štátu, ktorý spravujú Lesy SR, a na území v prvom stupni ochrany. Pôjde o samostatne stojaci objekt založený na hĺbkových základoch – mikropilótach. Nosnú časť bude tvoriť prútová konštrukcia z lepeného lamelového dreva – smreku. Pôdorys objektu bude štvorcový s rozmerom 5,78 krát 5,78 metra. Konštrukcia veže je po výške delená na päť úrovní konštrukčnej výšky 4,50 metra. Najvyšší bod stanovej strechy je vo výške 27,70 metra. Na najvyššej úrovni navrhol TSK vyhliadkovú plošinu vybavenú dvomi vyhliadkovými ďalekohľadmi a informačným systémom.

Náklady na výstavbu stavby kraj odhadol na 619.127,49 eura bez dane z pridanej hodnoty. Ako kritérium pre výber víťaza súťaže určil najnižšiu ponúknutú cenu. Investíciu chce financovať z Operačného programu Slovensko. S výstavbou plánuje začať na jar budúceho roka.

vizualizácia

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts