Nový život Draškovičovho kaštela: Múzeum, expozície a kultúrne centrum!

Draškovičov kaštieľ v Čachticiach prešiel rozsiahlou obnovou. Slúžiť bude nielen ako múzeum s viacerými novými expozíciami, ale i ako kultúrno-kreatívne centrum. Národnú kultúrnu pamiatku po rekonštrukcii už slávnostne otvorili, pre verejnosť ju sprístupnia od 1. mája.

“Kaštieľ bude teraz slúžiť ako nástroj na poznanie života v minulosti. Snažili sme sa to porozdeľovať, v suteréne sa venujeme výrobe vína, legende o Alžbete Báthoryovej, na poschodí životu Rómov, habánom, komunitám, ktoré tu ešte žijú alebo žili a na ďalšom poschodí potom bývaniu šľachty,” uviedol riaditeľ Trenčianskeho múzea v Trenčíne Peter Martinisko.

Oproti minulosti tak podľa neho bude sprístupnený verejnosti celý kaštieľ. “Celá expozícia je riešená tak, aby ňou nebolo potrebné sprevádzať,” podotkol Martinsko. Expozícia zahŕňa i viaceré prvky moderných technológií, riaditeľ múzea konkretizoval, že ide holografické kino, interaktívnu stenu o výrobe vína, postavu kováča či hudobný salónik, kde sa návštevníci budú môcť stať na chvíľu dirigentom.

Súčasťou priestorov bude i turisticko-informačná kancelária a kaviareň, jej prevádzkovateľa múzeum hľadá.

TSK pripravuje i revitalizáciu a komplexnú modernizáciu okolia kaštieľa v hodnote 500.000 eur. Financie na investíciu, v rámci ktorej má už hotový projekt, chce získať z Operačného programu Slovensko, avizoval Baška.

zdroj: TSK

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts