Organizácia bojujúca o záchranu Machnáča sa stretla s neúspechom, čo ďalej?

V roku 2019 vznikla nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcera (SJK), cieľom ktorej bola ako záchrana, tak aj obnova liečebného domu Machnáč, ktorý sa nachádza v Trenčianskych Tepliciach.

Nezisková organizácia nezaháľala a snažila sa o podstúpenie všetkých potrebných krokov pre to, aby bol vyššie uvedený cieľ splnený. Bolo vybudovaných množstvo inštitúcií, univerzít a tiež sa prepojili komunity a jednotlivci za účelom podpory procesov záchrany tohto unikátneho liečebného domu.

Snahou bolo aj komunikovať s vlastníkom Machnáča, čo sa však skončilo neúspechom. Pod hlavičkou ochrany kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky, sa nezisková organizácia uchýlila k poslednému kroku – podanie návrhu na vyvlastnenie Machnáča vo verejnom záujme za finančnú náhradu. Návrh bol podaný ešte v roku 2023 na Okresnom úrade v Trenčíne.

Návrh bol prijatý a začalo sa konanie. V roku 2022 sa odohralo ústne pojednávanie a pokračovalo sa vyvlastňovacím procesom, trvanie ktorého predstavuje v súčte takmer 20 mesiacov – až do apríla 2023. Aj napriek tomu, že boli spônené všetky zákonné podmienky, sa Okresný úrad v Trenčíne (vyvlastňovací orgán) rozhodol pre zastavenie procesu.

Nezisková spoločnosť týmto vyzýva hneď k trom krokom. V prvom rade, aby si Pamiatkový úrad SR plnil povinnosti, ktoré sú mu uložené zákonom voči predmetnej kultúrnej pamiatke. Ďalej, aby majiteľ stavby predstavil verejnosti plán obnovy danej pamiatky. No a v neposlednom rade vyzýva aj Ministerstvo kultúry, aby prestalo k veci pristupovať pasívne, vzhľadom na to, že jeho povinnosťou je vykonanie všetkých potrebných krokov na ceste za záchranou liečebného domu.

zdroj: jaromirkrejcar.com

zdroj: jaromirkrejcar.com

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts