Premiér a ministerka v Trenčíne: Tím Trenčín 2026 predstavil nový projekt

V utorok 1. augusta 2023 sa v Trenčíne uskutočnilo stretnutie premiéra SR Ľudovíta Ódora, ministerky kultúry SR Silvie Hroncovej s primátorom mesta Trenčín Richardom Rybníčkom a s tímom Kreatívneho inštitútu Trenčín, ktorý je zodpovedný za implementáciu projektu “Európske hlavné mesto kultúry 2026” (EHMK 2026) na čele s Lenkou Kuricovou, umeleckou riaditeľkou projektu. Prítomní boli aj architekti Martin Beďatš a Peter Kohout.

Členom vlády bol predstavený aktuálny stav projektu EHMK 2026 a jeho vlajkový investičný projekt, ktorým je konverzia 240 metrov dlhého starého železničného mosta cez rieku Váh na kultúrnu, umeleckú, relaxačnú i športovú zónu. (Napr. v Košiciach ako Európskom hlavnom meste kultúry 2013 to boli Kasárne/Kulturpark).

“Fiesta most” bude novou pešou zónou na okraji historického centra Trenčína s piatimi aktívnymi živými objektmi –komunitným centrom, eventovým centrom či street-art centrom s kaviarňou doplnenou o výstavné priestory a food-art centrom ako reštauráciou. Radené budú v smere od pravého brehu. Sprístupnením strechy mosta sa otvorí nový verejný priestor s výhľadmi na hrad a historické centrum mesta. V projekte revitalizácie strechy je aj zóna pre oddych, malé športové aktivity, skleník či lezecká stena, všetko doplnené o nadštandardné množstvo zelene.

Titul EHMK prináša nielen zviditeľnenie Slovenska na európskej kultúrnej mape, finančné prostriedky, ale hlavne rozšírenie kultúrnych a umeleckých aktivít ako aj zvýšenie vnímania hodnoty kultúry a umenia u obyvateľov a obyvateliek. Projekt prináša trvalé zmeny v kultúrnej infraštruktúre s pozitívnym efektom na cestovný ruch a zamestnanosť. Slovensko malo zatiaľ len jedno mesto s titulom EHMK, a tým boli v roku 2013 Košice spolu s Marseille-Provence. V roku 2026 bude slovenskou dvojičkou fínske mesto Oulu.

zdroj: Mesto Trenčín

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts