Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry má upraviť špeciálny zákon

Realizáciu projektu Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) má upraviť špeciálny zákon. Novú právnu úpravu budú schvaľovať poslanci Národnej rady (NR) SR v aktuálnom balíku zákonov. Informovala o tom riaditeľka projektu EHMK Trenčín 2026 Lucia Dubačová.

Návrh zákona podľa nej definuje, kto môže projekt vykonávať, upravuje právne vzťahy vykonávateľa spriamymi realizátormi projektu asystém financovania. Jeho cieľom je nastavenie financovania projektu transparentne, funkčne, zmysluplne atak, aby sa projekt stihol zrealizovať do roku 2026.

“Projekt EHMK je dlhodobá zmena mesta a regiónu, ktorá sa bežne deje desaťročia, v prípade Trenčína ju robíme za štyri roky. Európske hlavné mestá kultúry zrýchľujú pokrok, to je ich zmyslom. Lenže aby sa to stihlo, potrebujeme právny systém, ktorý to umožní,” pripomenula Dubačová.

Ako dodala, EHMK 2026 zmení Trenčín na mesto európskych štandardov. Nepôjde len o fyzickú zmenu prostredia, ale aj o zmeny systémové a zmenu myslenia. “V prvom čítaní získal návrh zákona podporu až 124 hlasov. Sme radi, že aj na Slovensku mnohí porozumeli tomu, že systém financovania, ktorý umožňuje nový zákon, je pre projekt Európskeho hlavného mesta kultúry existenčne dôležitý,” zdôraznila Dubačová.

Podľa trenčianskeho primátora Richarda Rybníčka je nový zákon o EHMK pre realizáciu projektu mimoriadne dôležitý. Teší ho veľká podpora poslancov v prvom čítaní. Jediným problémom je podľa neho prístup ministerstva kultúry, ktoré trvá na súčasnej podobe zákona s verejným obstarávaním.

ilustračný obrázok: FB/Trenčín 2026

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts