Revitalizácia pešej zóny v Trenčíne priniesla významné historické nálezy!

Archeologický výskum súvisiaci s revitalizáciou pešej zóny v Trenčíne odhalil významné architektonické nálezy. Pod Sládkovičovou ulicou objavili zvyšky mestských hradieb i náznaky barbakánu – predbránia s vežou. Informoval o tom archeológ Drahoslav Hulínek zo Slovenského archeologického a historického inštitútu.

Sládkovičova ulica bola podľa neho zrejme významnou spojnicou medzi predmestím a vnútorným mestom, medzi oblasťami pred hradbami a za hradbami. Terajšie a budúce objavy získané odborným výkopom či rekonštrukciou nájdených architektúr by mohli dokladovať jednu z najdôležitejších udalostí v dejinách Trenčína.

“Ide o výsady slobodného kráľovského mesta, ktoré Trenčínu udelil v roku 1412 Žigmund Luxemburský. Presne 19. februára 1412 vypísal listinu, ktorou vymanil richtára Trenčína a jeho mešťanov spod právomoci správcov Trenčianskeho hradu. Trenčianskym mešťanom tak umožnil využívať rovnaké práva a výsady ako v ďalších slobodných kráľovských mestách Uhorska. Z právneho aspektu je to najvýznamnejšia listina týkajúca sa statusu a postavenia mesta. Žigmundov dokument začlenil Trenčín medzi slobodné kráľovské mestá, najvyššie postavené mestá v hierarchii mestských sídel,” priblížil Hulínek.

Ako dodal, archeológovia objavili na Sládkovičovej ulici aj zvyšky i kompaktné celky podzemných chodieb z 13. – 18. storočia. Sú postavené z kameňa a dobových tehál. Zrejme súviseli s piaristickým kostolom na Mierovom námestí, mohli vzniknúť počas jeho výstavby. Momentálne ide podľa neho práve v Trenčíne o najväčší archeologický výskum na Slovensku, ktorý súvisí s obdobím od 14. do 19. storočia.

ilustračný obrázok: slovakia.travel

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts