SKVELÉ: Reliéf Jána Jiskru z Brandýsa na hradnej skale už nie je “neviditeľný”

Reliéf vojvodcu Jána Jiskru z Brandýsa na severnej strane hradného brala Trenčianskeho hradu zvýrazňuje vo večerných hodinách nové osvetlenie. Väčšiu časť zaplatilo mesto zo svojho rozpočtu. Informovala o tom hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

“Reliéf na hradnej skale si doteraz vo večerných hodinách mnoho turistov a návštevníkov ani nevšimlo. Dnes je vysvietený vďaka investícii vo výške viac ako 8000 eur, 3000 z nich venovala Nadácia EPH,” doplnila hovorkyňa.

Reliéf je podľa nej niekedy mylne pokladaný za reliéf Matúša Čáka Trenčianskeho. Vytesali ho v roku 1921 na mieste staršieho reliéfu z rokov 1915 – 1916. Pôvodne zobrazoval námet Víťaznej Hungárie ako symbolu hrdinstva bývalého Uhorska. Hungária v podobe ženskej postavy sa opierala o dlhý meč. Pod reliéfom bol nápis Höseink emlékere – Na pamiatku našim hrdinom.

Krátko po vzniku Československej republiky v roku 1921 reliéf ako nehodiaci sa vtedajšej ideológii nahradili reliéfom Jána Jiskru z Brandýsa ako symbolom bratstva dvoch národov. Jeho autorom je akademický sochár František Ducháč-Vyskočil spolu s Kamenárskou školou z Hořic.

zdroj: Mesto Trenčín

zdroj: TASR

Total
11
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts