Škvrny na fasádach ako umenie? Trenčín skúma krásu nečistôt!

V Trenčíne prebieha zaujímavý výskum biopatiny – prirodzených farebných odtieňov, ktoré sa objavujú na fasádach v dôsledku pôsobenia mikrorias, baktérií alebo húb. V spolupráci s Dusts Institute odborníci mapujú, kde sa tieto škvrny vyskytujú, čo ich spôsobuje a aký je ich potenciálny význam pre mestské prostredie.

Projekt sa venuje aj otázkam estetiky verejného priestoru – čo robí fasády vizuálne atraktívnymi a ako by mali architektonické povrchy vyzerať? Otvára sa diskusia o tom, či sú niektoré „nečistoty“ skutočne problémom, alebo ide o prirodzený prejav času a života v mestskom prostredí.

Na workshope, ktorý sa uskutočnil v Trenčianskych Tepliciach, sa k tímu pripojila Zuzana Pastirčák Duchová zo Spoločnosti Jaromíra Krejcara. Spoločne sa hovorilo aj o sanatóriu Machnáč, ikonickej stavbe s bohatou históriou a výnimočnou architektúrou. Podobné diskusie budú pokračovať aj v Trenčíne v rámci programu Trenčín 2026.

Biopatina Workshop je súčasťou projektu Citlivosť mesta, ktorý je realizovaný vďaka podpore Mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Ministerstva kultúry SR a Európskej únie. Projekt sa snaží rozšíriť verejné povedomie o mestských štruktúrach, ich estetike a ekologickom význame.

zdroj: Trenčín 2026

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts