Štedrý večer v minulosti: Hviezda, modlitby a jablká – Trenčianske vianočné tradície

Vedeli ste o tom, že Trenčiansky región je v otázke svojich vianočných tradícií odlišný v porovnaní s inými? Dnes vám prinášame sériu dvoch príspevkov, v ktorých si povieme, ako vyzerali našej tradície v minulosti.

Prvým zaujímavým faktom je, že ak sa pozrieme do Kubrej, tak tu mali dievčatá a tiež aj chlapci na Štefana zákaz stretávania sa až do polnoci. Čo sa stalo, ak bol tento zákaz porušený? Ženy v takom prípade museli ako trest kupovať sviece do kostola.

Ďalej si možno spomenúť Štedrý večer. Jeho začiatok bol v momente, kedy sa zjavila prvá hviezda, zazvonením zvonov či zapálením sviečok na stole. Tradície každého z nás sú v tento večer skutočne rôznorodé, no v kontexte minulosti bolo typické, že bol okrem iného sprevádzaný modlitbou, oblátkou s medom, cesnakom, krížikom na čele, no a až potom prišli na rad ďalšie jedlá.

Nezabúdalo sa ani na dobytok, ktorému sa taktiež nosilo jedno. Typickým bolo aj rozkrojenie toho najkrajšieho jablka, čo spadalo pod zodpovednosť gazdu. Pokiaľ boli jeho jadrá zdravé, mohli sme sa tešiť na rok plný zdravia a pokiaľ naopak červivé, tak vzrastali obavy zo smrti.

ilustračný obrázok: Juraj Majerský

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts