Stredná škola v Trenčíne získala ako prvá na Slovensku Prezidentskú zelenú pečať!

Stredná priemyselná škola (SPŠ) Emila Belluša v Trenčíne získala ako prvá inštitúcia na Slovensku Prezidentskú zelenú pečať. Ocenenie, ktoré má motivovať verejné inštitúcie, aby realizovali nadštandardné projekty obnovy a prevádzky svojich budov, jej udelila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Uviedla, že rekonštrukcia trenčianskej strednej školy je príkladom pre ostatných.

Projekt Prezidentskej zelenej pečate vytvorili v prezidentskej kancelárii minulý rok v spolupráci s tímom odborníkov za rôzne inštitúcie, ktoré sa venujú obnove budov. Prezidentka je podľa svojich slov rada, že pečať mohla odovzdať SPŠ, ktorá sa venuje stavebníctvu. “Ocenenie má vyjadrovať úsilie vlastníkov a správcov verejných inštitúcií, verejných budov, ktorí sa vydajú na cestu obnovy. Obnova má niekoľko významných efektov. Okrem toho, že sa znižuje produkcia CO2, čo znamená, že dochádza k ochrane klímy v súvislosti s klimatickou krízou, má to i veľmi významné ekonomické dosahy,” priblížila hlava štátu.

Trenčianska škola podľa nej už teraz šetrí nemalé finančné prostriedky v súvislosti s energetickou efektívnosťou, nehovoriac o tom, že je to živý a konkrétny príklad všetkých opatrení, ktoré tam boli urobené, pre študentov stavebnej priemyslovky. “Je to dôkaz aj dobrého a efektívneho využitia európskych fondov, ale aj dobrej spolupráce súkromného a verejného sektoru,” podotkla.

Obnovu objektu SPŠ dokončila v roku 2018. Škola disponuje tými najmodernejšími technológiami, či už je to rekuperácia, fotovoltika, solárne panely a zariadenia všetkej možnej techniky, ktorá existuje. Pridaná hodnota toho je práve to, že my používame našu školu ako učebnú pomôcku pre žiakov,” spomenula riaditeľka školy Martina Knappová.

ilustračný obrázok: sstn.edupage.org

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts