Synagóga otvorí svoje dvere na jar: Stála expozícia o židovskej histórii!

Napriek nálezu unikátnych malieb na stenách a kupole pokračuje rekonštrukcia trenčianskej synagógy podľa plánu. Čiastočne ju sprístupnia na jar budúceho roka. Informovala o tom predsedníčka Židovskej náboženskej obce v Trenčíne Oľga Hodálová.

V rámci rekonštrukcie, ktorá sa začala pred rokom, dokončili v synagóge podlahu, kúrenie, siete, dokončujú sa sociálne zariadenia. Momentálne sa pracuje na oknách kupoly a na odstraňovaní starých náterov.

“Na jar budúceho roku by synagóga mala začať činnosť. V časti synagógy vytvoríme stálu expozíciu, ktorá bude zaznamenávať históriu židovského obyvateľstva stredného Považia. Do synagógy sa vrátia aj pôvodné tabule s menami obetí holokaustu,” doplnila Hodálová.

Ako dodala, okrem prostriedkov z Európskeho hospodárskeho priestoru, nórskych fondov a štátneho rozpočtu pracujú aj na získaní ďalších peňazí na zmiernenie následkov inflácie, ale aj na okná v kupole. Grant na rekonštrukciu príde aj z balíka peňazí určených na projekt Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026.

ilustračný obrázok: FB/Synagóga Trenčín

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts