Synagóga v Trenčíne bude po rekonštrukcii fungovať ako kultúrne centrum

Trenčianskej synagóge čiastočne vrátia jej pôvodný vzhľad. Po obnove, rekonštrukcii a revitalizácii, ktorú zabezpečuje Židovská náboženská obec (ŽNO) v Trenčíne, by mala jedna z najvýznamnejších pamiatok synagogálnej architektúry v Európe na jar 2024 fungovať už ako moderné kultúrne centrum.

S obnovou pamiatky začali stavebníci v týchto dňoch, ako prvé prišli na rad búracie práce, ktoré majú odstrániť necitlivú rekonštrukciu z čias bývalého režimu. “Všetky nánosy, to, čo nám tam zastavali, zamurovali, pristavali, odchádza. Momentálne to tam vyzerá zaujímavo, ale keď sa skončí táto etapa, začnú sa jemnejšie práce. Spraví sa podlaha, kúrenie, siete, toalety a začnú sa reštaurátorské práce na výmaľbe,” načrtla predsedníčka ŽNO v Trenčíne Oľga Hodálová.

Synagóga sa po obnove zmení aj na kultúrne centrum. “Keďže ŽNO nepotrebuje klasickú synagógu v plnom rozsahu, menšia časť vzadu bude slúžiť ako modlitebňa pre komunitu, väčšia bude kultúrnym miestom pre mesto. Bude tam malá expozícia venovaná judaizmu stredného Považia, histórii, bude tam priestor na výstavy, koncerty, literárne besedy a ďalšie podujatia,” priblížila Hodálová.

Na rekonštrukciu viac ako 100-ročnej synagógy získala ŽNO v Trenčíne 898.000 eur z grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a zo štátneho rozpočtu SR v rámci programu Kultúra. Ďalších 110.989 eur predstavuje finančnú spoluúčasť.

zdroj: visit trencin

zdroj: TASR

Total
6
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts