Trenčiansky hrad v 3D: Nový podrobný model odhaluje krásu a históriu!

Trenčiansky hrad v jeho aktuálnom stave zobrazuje nový podrobný 3D model. Dalo ho zhotoviť Trenčianske múzeum. Informovala o tom Katarína Špačková z oddelenia komunikácie Trenčianskeho múzea.

“Podrobný 3D model hradu umožňuje uchovávať toto kultúrne dedičstvo aj pre všetky budúce generácie. Zároveň bude využívaný pri výskumoch, stavebných prácach a službách cestovného ruchu,” priblížila Špačková.

Rozlohou Trenčiansky hrad patrí medzi najrozľahlejšie hrady na Slovensku. Aktuálne je pre návštevníkov sprístupnená plocha viac ako 31.500 štvorcových metrov. Hradný areál tvorí takmer 70 objektov. Podrobný 3D model vytvorili presným skenovaním. Možno pomocou neho detailne prehliadať a zameriavať celý hrad priamo v počítači, čo podľa Špačkovej výrazne uľahčuje prípravu stavebných a projektových dokumentácií. Prístupný bude zdarma online.

Hrad má pred sebou obdobie stavebných prác, v pláne je rekonštrukcia hodinovej veže, dolného nádvoria, amfiteátra, chodníkov, kavaliera a Jeremiášovej bašty. Pripravujú tiež obnovu fasád horného hradu a stavebné práce v južnom opevnení. “Presné digitálne zameranie nám výrazne uľahčuje prácu pri vypracovaní podkladov pre rekonštrukčné práce. Ušetrí nemalé finančné prostriedky a čas,” dodal riaditeľ múzea Peter Martinisko.

ilustračný obrázok: schlosshotels.co.at

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts