Trenčín čelí finančným výzvam: Budú sa zvyšovať dane a poplatky v meste?

Návrhy na zvyšovanie daní a poplatkov v Trenčíne budú súčasťou decembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva, ktoré bude schvaľovať mestský rozpočet na budúci rok. Informovala o tom hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

Pri stagnácii, respektíve poklese reálnych príjmov od štátu z podielových daní nie sú podľa nej mestá schopné financovať svoje samosprávne funkcie bez úpravy svojich daní a poplatkov. Mnoho miest zvyšovalo dane a poplatky koncom roka 2022, mnohé to urobia teraz.

“Ak by sa dane a poplatky nezvyšovali, mesto by nebolo schopné poskytovať služby, ani dotovať šport, kultúru a sociálne veci,zdôraznila hovorkyňa.

Ako dodala, v súčasnosti platí zákon o dlhovej brzde, v dôsledku ktorého štát prognózuje mestám príjmy z podielových daní o 19 % nižšie oproti roku 2023. Po schválení programového vyhlásenia vlády v Národnej rade SR sa niektoré jeho ustanovenia nebudú 24 mesiacov uplatňovať.

“Aj v prípade, že zákon o dlhovej brzde bude vypnutý, prognózuje štát mestám v roku 2024 príjmy z podielových daní maximálne na úrovni príjmov v roku 2023. Je to v dôsledku štátom schválených zákonov a sociálnych opatrení. Súčasne štát samosprávam opätovne zvýšil výdavky. Napríklad vplyvom zákona o zvýšení miezd zamestnancov stúpnu výdavky na mzdy v Trenčíne o štyri milióny eur,” doplnila Ságová.

zdroj: square trencin

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts