V 81 rokoch zomrel kronikár Trenčína, Jozef Čery: Tvoril 43 rokov!

Vo veku 81 rokov zomrel v nedeľu (3. 9.) dlhoročný kronikár mesta Trenčín Jozef Čery. Trenčiansku kroniku tvoril 43 rokov. Informovalo o tom mesto na svojej webovej stránke.

Čery sa narodil 23. februára 1942 v Trenčíne, v učiteľskom ústave absolvoval kantorské štúdium a ako pedagóg pôsobil aj v Soblahove či v Dolnej Súči. Ako učiteľ chémie a telocviku najskôr pomáhal s písaním kroniky deťom.

“V roku 1972 začal pracovať na odbore školstva vtedajšieho Miestneho národného výboru v Trenčíne a pomáhal pri písaní kroniky mestskému kronikárovi, ktorého neskôr naplno nahradil. Štafetu mestského kronikára niesol 43 rokov, informuje mesto.

Stal sa priekopníkom modernej tvorby kroník na Slovensku. Ako prvý prišiel s digitalizovanou kronikou, vypracoval si vlastnú metodiku a osnovu kroniky, svoje skúsenosti odovzdával slovenským kronikárom na školeniach.

Kronika mesta Trenčín získala počas jeho pôsobenia v Trenčíne v súťaži slovenských kroník viackrát prvú cenu – v rokoch 1999, 2011, 2013 a 2014. Do dôchodku odišiel v roku 2015.

zdroj: Mesto Trenčín

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts