V rámci aktuálneho týždňa knižníc bude reč aj o hoaxoch a dezinformáciách

Hoaxom, dezinformáciam aj fake news sa bude venovať Týždeň slovenských knižníc (TSK) 2023 s témou Knižnice, záruka kvalitných informácií. V poradí 24. ročník celoslovenského podujatia sa uskutoční pod tradičným mottom Knižnice pre všetkých 6. až 12 marca.

“Cieľom kampane je prostredníctvom početných rôznorodých aktivít pozitívne zviditeľniť knižnice ako významné kultúrne a vzdelávacie inštitúcie s nezastupiteľnou sociálnou funkciou, ktoré aktívne prispievajú k rozvoju znalostnej spoločnosti,” približujú organizátori. Knižnice 21. storočia podľa nich nadväzujú na svoje historicky overené miesto v spoločnosti. “Zároveň sú modernými inštitúciami s aktívnym vplyvom na spoločenský a kultúrny rozvoj obcí, miest, regiónov i krajov. Flexibilne reagujú na aktuálne potreby používateľov nielen vo fyzických priestoroch knižníc, ale čoraz viac aj prostredníctvom virtuálneho prostredia internetu.”

Organizátori ďalej avizujú, že pre knižnice pripravili informačné letáky o dezinformáciách, ktoré môžu ďalej zdieľať so svojimi čitateľmi a šíriť osvetu na tému hoaxov. Pripravená je aj séria rozhovorov s odborníkmi v tejto oblasti, či už psychológov, vedcov, lektorov kritického myslenia, ale aj pedagógov a analytikov spoločenského diania. Rozhovory budú vo forme videa sprístupňovať na svojich sociálnych sieťach počas celého TSK 2023.

Podujatie organizujú Slovenská asociácia knižníc (SAK), Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK) a Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne pod záštitou dočasne poverenej ministerky kultúry SR Natálie Milanovej (OĽANO).

ilustračný obrázok: unsplash

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts