V Trenčíne sa uskutočnil seminár o dronoch – využíva ich mnoho amatérov aj profesionálov

Drony využíva čoraz viac ľudí. Odborníci vyvinuli i aplikáciu, ktorá umožňuje užívateľom drony bezpečne používať. Problematikou bezpilotných leteckých systémov sa zaoberala verejnosť i na víkendovom seminári v Trenčíne.

“Drony vlastní a lieta s nimi čoraz viac ľudí. Tendencia je rastúca nielen na Slovensku, ale i v celej Európe a na svete. To, čo potrebujeme u nás na Slovensku, je prispôsobovať prostredie tomu, aby bol rastúci počet bezpečný,” načrtol vedúci odboru bezpilotných leteckých systémov Letových prevádzkových služieb SR Štefan Dusza. 

Európska komisia podľa neho predpokladá, že v roku 2055 bude viac ako sedem miliónov hobby bezpilotných leteckých systémov a zároveň 400.000, ktoré budú určené na vládne a štátne účely, teda profesionálne drony. 

“Asociácia priniesla na trh aplikáciu Mám dron. Je to jedinečná a jediná aplikácia, ktorá umožňuje dronistom bezpečne používať dron, teda bezpečne lietať,” priblížil riaditeľ Asociácie Mám dron Rastislav Sopko. 

Aplikácia je užívateľom k dispozícii necelý rok. “Užívatelia v nej nájdu informácie, kto lieta v ich blízkom okolí, o vylúčených zónach z lietania, na čo si treba dať pozor. Aplikácia v sebe integruje dáta z obranných rezortov. Tým sa správa zodpovedne a nepôjde lietať tam, kde je to zakázané,” konkretizoval Sopko. Asociácia tiež podľa neho pripravila pre rezort obrany náučnú kampaň.

zdroj: unsplash

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Related Posts