Vírusová nálož koronavírusu stúpla v rámci dvoch krajov – jedným z nich je TSK

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 33. kalendárnom týždni mierne stúpla v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Počas spomínaného obdobia bolo vyšetrených 56 vzoriek. “Vo všetkých bola zistená prítomnosť vírusu SARS-CoV-2, z toho v 37 vzorkách (66,07 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných 19 vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu,” uviedol ÚVZ na webe. Analýza prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 v odpadových vodách na Slovensku podľa ÚVZ SR zodpovedá epidemiologickej situácii.

Prítomnosť nového koronavírusu v odpadových vodách sa na týždennej báze monitoruje od mája 2021. Od januára sa monitoring rozšíril na viaceré okresy, v rámci Slovenska sa doposiaľ zapojilo 62 čistiarní odpadových vôd.

ÚVZ priblížil, že do 33. kalendárneho týždňa sa celkovo vyšetrilo 1962 vzoriek kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou. “Z nich bolo pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami 1919 (97,81 percenta) vzoriek,” dodal.

zdroj: unsplash

zdroj: TASR

Total
3
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts