Záchrana histórie: Trenčianske múzeum reštaurovalo štyri vzácne tlače

Trenčianske múzeum v Trenčíne zreštaurovalo ďalšie štyri vzácne tlače z historického fondu svojej knižnice zo 16. a 17. storočia. Projekt reštaurovania historických knižničných dokumentov podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia sumou 2900 eur. Informovalo o tom múzeum na svojom webe.

“Zreštaurované tlače sú súčasťou vzácnej zbierky tlačí 16. a 17. storočia, ktorej jednotlivé tituly boli vydávané v tých najlepších kníhtlačiarskych dielňach a ich autori boli významní humanistickí vzdelanci,” skonštatovalo múzeum.

Prvou knihou je najstaršia tlač Trenčianskeho múzea – postinkunábula z roku 1538 Homeri Poetae clarissimi Odyssea. Ide o preklad Homérovej Odysey od filológa Andreasa Diva. Do knihy je tiež zaradený preklad Homérovej paródie Batrachomyomachia talianskym humanistom a typografom Aldom Manuziom.

“Druhým titulom je domáca postila nemeckého teológa Martina Luthera Hauszpostilla z roku 1610, ktorá napriek neúplnosti patrí k najvzácnejším tlačiam historického knižničného fondu Trenčianskeho múzea,” doplnilo múzeum. Ide podľa neho o zbierku kázní a náboženských výkladov, členenú podľa liturgických potrieb cirkevného roku na letnú a zimnú časť.

Treťou zreštaurovanou tlačou je dielo holandského profesora, historika a spisovateľa Lamberta Hortensia Enarrationes in sex priores libros Aeneidos Vergilianae, ktoré vydali v roku 1559. Štvrtou tlačou, ktorá podstúpila reštaurátorský zásah, je právnické dielo nemeckého filozofa a právnika Johanna Thomasa Freya Neuwe Practica Iuris und Formulen, ktoré vydali v roku 1574 v Bazileji.

ilustračný obrázok: visit trenčín

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts