Zlatý prírastok: Trenčianske múzeum získalo vzácny obraz a iné poklady

Zbierkový fond Trenčianskeho múzea v Trenčíne rozšírili v minulom roku o niekoľko vzácnych predmetov. Časť z nich múzeum kúpilo, časť mu venovali darcovia. Informovala o tom historička umenia pre Trenčianske múzeum Veronika Ďurejová.

Múzeum kúpilo obraz z roku 1741, na ktorom neznámy autor zachytil podžupana Trenčianskej župy Krištofa Ugronoviča. Ten sa zúčastnil aj na súdnom procese s Jurajom Jánošíkom.

“Ugronovičovci mali na Považí kaštieľ v Borčiciach. Tam ešte v 20. storočí obraz visel, ale vtedy tam už bývala grófka Sipekiová vo veľmi zlých podmienkach. Pradedo posledného majiteľa obrazu bol právnik a pomohol jej vybaviť nejaký základný finančný dôchodok. Ona mu z vďačnosti tento obraz venovala. Obraz sa neskôr presťahoval s majiteľmi do Košíc a odtiaľ sa ho podarilo minulý rok doviezť naspäť na Považie, kde pôvodne Ugronovičovci pôsobili,uviedla Ďurejová.

Niektoré nové zbierkové predmety sú už súčasťou expozície. Ostatné, napríklad zbierku krojovaných bábik či bustu Ľudovíta Štúra, budú môcť návštevníci vidieť v pripravovaných expozíciách v roku 2024. Celková hodnota predmetov získaných formou kúpy a daru je 10.338 eur.

ilustračný obrázok: muzeum.sk

zdroj: TASR

Total
0
Shares
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Related Posts